portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Zaspa - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Zaspa Rozstaje » Forum » Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
ZbigniewF 
   

Bywalec


Dołączył: Nie Maj 21, 2017 13:52
Posty: 39
Skąd: Gdańsk Zaspa

PostWysłany: Śro Maj 08, 2019 22:45    Temat postu: Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022

Szanowni Państwo!

Analizując obowiązujące przepisy odnośnie Walnego Zgromadzenia, Regulaminu Obrad Walnego Zgromadzenia, nabrałem przekonania, że w naszej spółdzielni stosuje się niezgodną z tymi przepisami procedurę wyboru członków rady nadzorczej.
Ponieważ już od siedmiu lat, działając społecznie, staram się wpływać na organy władzy aby przestrzegały obowiązujące przepisy czy regulaminy, dlatego wystąpiłem do Rady Nadzorczej z pismem o zlecenie sporządzenia, przez współpracującą kancelarię prawną, opinii prawnej w tym temacie.

(całe pismo przedstawiam poniżej)

Zbigniew Furmaniak Gdańsk, dnia 15.04.2019 r.

RADA NADZORCZA S.M. „ROZSTAJE”

Dotyczy: procedury wyboru członków rady nadzorczej

Wnoszę o zlecenie sporządzenia, przez współpracującą Kancelarię prawną, opinii prawnej dotyczącej prawidłowości przeprowadzania głosowania wyboru członków rady nadzorczej na obradach walnego zgromadzenia członków spółdzielni.
W mojej ocenie, wybory członków rady nadzorczej w poprzednich latach odbywały się niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Mam tu na myśli metodologię głosowania i obliczania głosów na poszczególnych kandydatów.

Zgodnie z Art. 36 par. 2 Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, „Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów. ..”

Zgodnie z par. 26 pkt. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”, „Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów”

Zgodnie z Par. 30 pkt. 13 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”, „Szczegółowy tryb obradowania i podejmowania uchwał określa regulamin obrad uchwalony przez Walne Zgromadzenie”.

Przedstawię teraz te punkty Regulaminu, których analiza pozwoliła mi na postawienie w/w wniosku.

Par. 14 pkt. 1 – Członków Rady Nadzorczej wybiera się w głosowaniu tajnym z pośród nieograniczonej liczby kandydatów.

Par. 16 pkt. 1 – Wybory i odwołanie członków Rady Nadzorczej przeprowadza się w głosowaniu tajnym za pomocą kart do głosowania.
Par. 16 pkt. 5 – Po zakończeniu oddawania głosów komisja mandatowo-skrutacyjna otwiera urnę, ustala liczbę wrzuconych kart co stanowi liczbę głosujących, w tym liczbę kart nieważnych oraz liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.

Reasumując:
Po pierwsze, wybory i odwołanie członków rady nadzorczej przeprowadza się w jednym głosowaniu tajnym za pomocą kart, a nie w głosowaniach.

Po drugie, jeżeli liczba wrzuconych kart stanowi liczbę głosujących, a każdy głosujący członek ma jeden głos, to liczba głosów oddanych na wszystkich kandydatów musi być równa liczbie głosujących.
Z powyższego wynika, że każdy członek spółdzielni może głosować tylko na jednego kandydata.

W podobny zresztą sposób wybierani są np. członkowie Rady Dzielnicy, Rady Miejskiej czy Prezydenta RP.
Moją ocenę potwierdza również analogia wyboru przewodniczącego walnego zgromadzenia członków. Często zdarza się, że jest więcej kandydatów i wówczas prowadzący tj. przewodniczący Rady Nadzorczej wyraźnie zaznacza, że jeżeli ktoś głosuje na jednego z kandydatów, nie może głosować ponownie na innych. Czyli w tym przypadku obowiązuje zasada jednego głosu.

Niezależnie od powyższego pragnę zaznaczyć, że w mojej opinii, głosowanie przy zastosowaniu metody jeden członek spółdzielni wybiera jednego kandydata (jeden głos) pozwala na rzetelniejszą ocenę kandydata i sprawiedliwszy wybór przyszłego członka rady nadzorczej.
Unikniemy tworzenia list „najlepszych” kandydatów”, manipulacji, gdyż każdy z osobna będzie musiał zadbać o jak największe poparcie.
Ponieważ w Regulaminie Obrad Walnego Zgromadzenia jest tylko zapis (par. 16 pkt. 3) „Głosujący skreśla nazwiska kandydatów na których nie głosuje”, nic nie stoi na przeszkodzie aby już najbliższe wybory odbyły się przy zastosowaniu tej metody.

Mam nadzieję, że mój wniosek pozwoli na ponowną ocenę prawidłowości wyboru członków przyszłych rad nadzorczych.

Do wiadomości:
1. Zarząd Spółdzielni



Wyobraźcie sobie Państwo, że do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnego pisma od Rady Nadzorczej w tym temacie.
W dniu 07.05. 2019 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Nadzorczej tej kadencji i nikt nawet słowem nie wspomniał czy jest opinia prawna co do procedury głosowania i jakie jest jej brzmienie.

Tak więc nie spodziewam się aby w najbliższym czasie w tej sprawie podjęto jakiejkolwiek działania.

Nie wiem, czy nie przekonałem większości członków Rady Nadzorczej i członków Zarządu, czy bardziej im/komuś zależy na możliwości wpływania ( „manipulowania”Wink na wyniki głosowania, ale wiem, że złożę poprawkę do Statutu S.M. „Rozstaje” i Regulaminu Obrad Walnego Zgromadzenia, wprowadzającą zasadę zgodnie z którą (i Ustawą), każdy członek spółdzielni głosuje tylko na jednego kandydata do rady nadzorczej.

I już teraz proszę wszystkich o szerokie uczestnictwo w tegorocznym walnym zgromadzeniu i poparcie tej inicjatywy.

Pozdrawiam, Zbigniew Furmaniak
ZbigniewF 
   

Bywalec


Dołączył: Nie Maj 21, 2017 13:52
Posty: 39
Skąd: Gdańsk Zaspa

PostWysłany: Pon Maj 27, 2019 21:52    Temat postu: Re: Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022

Szanowni Państwo.
Postanowiłem kandydować do przyszłej Rady Nadzorczej (2019 – 2022).

Działam społecznie od wielu lat. Ale wiem i widzę z doświadczenia, że głos członka rady nadzorczej, jako osoby mającej Wasze zaufanie, jest inaczej słyszany niż zwykłego członka spółdzielni, społecznika jakim jestem dotychczas.

Idę, aby nie tylko móc „głośniej” mówić o problemach Spółdzielni, ale również aby mieć realny i większy wpływ na ich rozwiązywanie.

Chcę być aktywnym, niezależnym członkiem podejmującym decyzję w oparciu o wiedzę i przepisy prawne, dla naszego wspólnego dobra.

Poniżej przedstawiam uzasadnienie mojej decyzji zawarte w zgłoszeniu złożonym do Zarządu Spółdzielni.
Pozdrawiam wszystkich i ponownie proszę o Wasze poparcie.


Szanowni Państwo!
Przez ostatnie siedem lat szczególnie aktywnie uczestniczę w życiu naszej spółdzielni.

Przez trzy lata (2013-2016) byłem społecznym członkiem Komisji Rewizyjnej Rady Nadzorczej, w 2018 roku brałem udział w pracach Czasowej Komisji Rady Nadzorcze ds. kontroli umów wieloletnich (również społecznie), gościnnie przysłuchiwałem się obradom prawie wszystkich posiedzeń Rady Nadzorczej.

Na moją aktywność składa się również wiele pism skierowanych zarówno do Zarządu, jak i Rady Nadzorczej czy projekty uchwał na walne zgromadzenie członków.
Wierzę, że w jakimś stopniu przyczyniłem się do wielu trafnych rozwiązań i właściwych kierunków rozwoju.

Godziny pracy społecznej pozwoliły mi nabyć wiedzę i doświadczenie, które pragnę teraz wykorzystać na rzecz rozwoju naszej spółdzielni.

Chciałbym tworzyć nowy model pracy rady nadzorczej, oparty na większej aktywności i efektywności.

Potrzebne mi do tego Wasze wsparcie, dlatego jeśli chcecie mieć w przyszłej radzie nadzorczej autentycznego przedstawiciela, rzetelnie wypełniającego przyjęte na siebie obowiązki, godnie Was reprezentującego, głosujcie na moją osobę, za co już teraz serdecznie dziękuję.

Zbigniew Furmaniak
ZbigniewF 
   

Bywalec


Dołączył: Nie Maj 21, 2017 13:52
Posty: 39
Skąd: Gdańsk Zaspa

PostWysłany: Pon Maj 27, 2019 21:57    Temat postu: Re: Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022

Szanowni Państwo!

Tak jak obiecywałem, złożyłem Wniosek o zamieszczenie w porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków projekt Uchwały zmieniający zasadę głosowania przy wyborach członków Rady Nadzorczej, wprowadzającą zasadę jeden członek spółdzielni ma jeden głos i wybiera jednego kandydata na członka rady nadzorczej.

Wiele o tym mówiłem i pisałem dlaczego taki wniosek, ale chcę jeszcze raz podkreślić.

Wybory członków rady nadzorczej przy dotychczasowej metodzie powodują, że Rada Nadzorcza zaczyna zatracać swoją formę, niezależność, a tym samym swoje nadrzędne cele.

Pismo do Zarządu przedstawiam poniżej i proszę jeszcze raz o rozpropagowanie i poparcie tej inicjatywy.

Zbigniew Furmaniak

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Członkowie Spółdzielni Gdańsk, dnia 15.05.2019 r. S. M. „Rozstaje”

ZARZĄD S. M. „ROZSTAJE” W GDAŃSKU

WNIOSEK

Na podstawie Art. 83 pkt.10, pkt.11 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, a także zgodnie z pkt. 13 par. 30 Statutu Spółdzielni, wnosimy o zamieszczenie w porządku obrad najbliższego Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni niżej wymienionego projektu Uchwały:

Podjęcie Uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Obrad Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje” w Gdańsku, polegającego na zmianie pkt. 3 i pkt. 4 par. 16 dotyczących wyboru członków Rady Nadzorczej.

Dotychczasowe brzmienie pkt. 3 i pkt. 4 par. 16:

pkt. 3 – Głosujący skreśla nazwiska kandydatów na których nie głosuje.

pkt. 4 – Głos uważa się za nieważny, jeżeli:

a) Nazwisko i imię kandydata zostało dopisane na karcie do głosowania przez głosującego (karta do głosowania zawiera większą liczbę nazwisk niż liczba zgłoszonych kandydatów zgodnie z par. 15 ust. Cool,
b) Karta do głosowania jest przekreślona,
c) Zawiera więcej nie skreślonych nazwisk niż liczba miejsc w Radzie Nadzorczej, stosownie do postanowień Statutu.

Proponowana przez członków spółdzielni zmiana brzmienia pkt. 3 i pkt. 4 par. 16

Pkt. 3 – Głosujący stawia znak X (w kratce) obok nazwiska tylko jednego kandydata lub kandydatki.

Pkt. 4 – Głos uważa się za nieważny, jeżeli:

a) Głosujący postawił znak X (w kratce) obok nazwiska więcej niż jednego z kandydatów (zagłosował na więcej niż jednego kandydata/ki),
b) Głosujący nie postawił znaku X (w kratce) obok nazwiska któregokolwiek z kandydatów (nie wybrał żadnego kandydata/ki),
c) Głosujący postawił znak X obok nazwiska kandydata, które przez niego lub inną osobę, zostało dopisane na karcie do głosowania (karta do głosowania zawiera większą liczbę nazwisk niż liczba zgłoszonych kandydatów zgodnie z par. 15 ust. Cool.
d) Głosujący postawił znak X (poza kratką) w sposób uniemożliwiający jego jednoznaczne przypisanie do nazwiska któregoś z kandydatów.

Uzasadnienie.

Szanowni Państwo.
Szczegółowy tryb podejmowania uchwał, w tym dotyczących wyboru członków Rady Nadzorczej określa Regulamin Obrad Walnego Zgromadzenia.

Nasza propozycja ma na celu min. dostosowanie metodologii głosowania i obliczania głosów na poszczególnych kandydatów, do obowiązującego zapisu Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Art. 36 par.2), zgodnie z którym każdy członek na Walnym Zgromadzeniu ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.

Niezależnie od powyższego taka zmiana pozwoli nam na rzetelniejszy i sprawiedliwszy wybór przyszłego członka rady nadzorczej.

Głosując na jednego kandydata, co chcielibyśmy podkreślić, wybieramy osobę którą znamy i której ufamy, kompetentną, aktywną, która będzie nas członków godnie i suwerennie reprezentowała.

Chciałbym tutaj nadmienić, że analogicznie zasada ta obowiązuje w każdych innych wyborach, do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, do Rady Miasta czy Rady Dzielnicy.
Red.Cebula 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Lut 25, 2010 10:07
Posty: 215
Skąd: ze świata obiektywności

PostWysłany: Śro Cze 26, 2019 10:33    Temat postu: Re: Wybory do Rady Nadzorczej kadencji 2019-2022

no i ziscil sie czarny scenariusz ...
jak nalezało sie domyslać- tam gdzie zaczyna sie manipulacja i dązenie po trupach do celu tak sie konczy
mamy rade w skład której wchodza ludzie wybrany w sposób bezczelnie zmanipulowany

niegdys Zofia M-obecny członek rady pisała o poprzednikach 2013-2916-ze to ulotkowa rada nadzorcza
pani w jakiej jest obecnie?
w zmanipulowanej pełnomocnictwami??
a jaka to róanica?

ta pani zapomnila , ze Walne w 2016 roku przegłosowało wniosek o wykluczenie pani Zofii M z czlonkowstwa??
za notorocznie zaskarzanie kazdej inwestcji wokół burzynskiego 6
za narazanie członkow SMR na milionowe straty z tego powodu?

otóz jestem niemalze pewna , ze skład rady byłby inny gdyby nie manipulacja pełnomocnictwami
dla mnie jest to bezczelne ,chore i nienirmalne

ale czemu ja sie znowu dziwie?
co tu ma byc normalne??
czy osoba która caly ten chory cyrk zorganizowała jest na pewno normalna??
ja doskonale pamietam jak wyrazał sie o tej pani obecny przewodniczący rady.

tylko przez delikatność nie przytoczę jego słów....

Zarząd korzysta z manipulacji takiej osoby????
jaki sobie stwarzacie wizerunek???
nic sie nie liczy?
po trupach do celu??
GRATULUJĘ
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama